Sztuczny kokolit

Do czego służy i w jakiej sytuacji powinniśmy wykonać sztuczny kokolit?

Sztuczny kokolit mimo że jest wykonany przez człowieka spełnia dokładnie tę samą funkcję co naturalny. Można w nim umieścić larwę lub gąsienicę tuż przed przepoczwarczeniem, która już nie pobiera pokarmu i nie porusza się (nie podejmuje prób ucieczki). Bywa też tak że naturalny kokolit u chrząszczy jest przyklejony do szyby albo przytwierdzony do kawałka drewna, przy wymianie ściółki na świeża przypadkiem ulega uszkodzeniu wtedy larwa lub poczwarka narażona jest na atak roztoczy. Poczwarka może być także zjedzona przez larwy które jeszcze żerują. W takiej sytuacji powinniśmy zdecydować się na wykonanie sztucznego kokolitu, który pozwali na kontynuowanie rozwoju owada i da mam możliwość obserwacji jak przebiega proces linienia i wyjścia z osłony poczwarkowej (prawdziwie magiczne doświadczenie).Sposób wykonania kokolitu.

Do wykonania kokolitu potrzebny nam będzie nożyk i pianka florystyczna do układania kompozycji z żywych kwiatów.(to ważne bo tylko ta pianka wspaniale wchłania wodę)Z pianki należy wyciąć kawałek, który odpowiada wielkości naturalnego kokolitu. Wielkość trzeba dopasować do każdej larwy osobno, żeby potem nie okazało się ze chrząszcz ma za mało miejsca na wyjście z poczwarki.

Najlepiej włożyć kokolit do jakiegoś pojemniczka, żeby łatwiej było utrzymać w nim odpowiednią wilgotność.

Następnie nożem wycinamy jajowaty kształt i dużą łyżką wyskubujemy wnętrze kokolitu.

Do kokolitu wlewamy wodę. Jeśli wycięty przez nas otwór wydaje się za głęboki lub zbyt wąski na dnie nie ma problemu potem można go uzupełnić pozostałością pianki, która bardzo dobrze się formuje kiedy jest mokra.
Gdy nasz kokolit wygląda jak na zdjęciu powyżej możemy bardzo delikatnie przenieść larwę lub poczwarkę do sztucznego kokolitu.


Uwaga: Należy pamiętać że bardziej narażona na uszkodzenia jest poczwarka która jeszcze nie wyliniała ze skórki larwalnej jest ona bardzo miękka i konsystencji budyniu, przy zbyt energicznym poruszaniu nawet jeśli tego nie widać może dojść do uszkodzenia co skutkuje śmiercią.


"Szczegóły hodowli
Dorcus titanus
palawanicus"


"Hodowla
Cossus cossus"


" Opis cyklu rozwoju
motyli i chrząszczy"


"Ogólne zasady
hodowli Cetonidae"


"Jak wykonać
sztuczny kokolit?"


"Jak pomóc motylowi
w przetrwaniu zimy?"Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
Hodowla chrząszczy i motyli
Zbyszek Zalewski
Tel. kom.: +48 605 354 758
Nr gadu-gadu: 4786729
Skype: zbigniewzalewski1979
E-mail: cutivatingbeetles@gmail.com