Autor
Kay (Yasuhiko Kasahara)
Email: kaytheguru@yahoo.com
Web: http://www.geocities.com/kaytheguru/

Tłumaczyła: Aleksandra Garus

Dorcus titanus palawanicus


1. Wprowadzenie

Te strony prezentują hodowlę Dorcus titanus palawanicus. Omówienie hodowli jest poprzedzone pewnymi faktami z historii tego owada, które zostały uznane za przydatne w hodowli. Istnieje 19 odmian gatunku Dorcus titanus: pilifer, hachijoensis, castanicolor, tatsutai, karasuyamai, takaraensis, elegans, tokunoshimaensis, okinoerabuensis, okinawanus, daitoensis, sakishimanus, sika, platymelus, tiphoniformis, westermanni, titanus, typhon i palawanicus. Podgatunek palawanicus jest najdłuższy spośród nich.


Dorcus titanus palawanicus jest uznawany za trzeci na świecie, co do długości gatunek jelonka. Maksymalna długość dziko żyjącego dorosłego samca zarejestrowana na wyspie Palawan na Filipinach wynosi 111,3 mm. Dla hodowców tego chrząszcza oznacza to możliwość wyhodowania osobnika o tej wielkości lub nawet większego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat hodowcy w Japonii, zarówno handlarze jak i hobbyści, wielokrotnie zgłaszali przypadki wyhodowania męskich osobników tej odmiany od jaja do imago o długości ponad 100 mm. Poniższe opracowanie zapoznaje z historią gatunku, a następnie przedstawia metody hodowli, które pomagają osiągnąć dobre wyniki.


2. Historia

2.1 Opis: Samiec 32,0-111,3mm włączając w to żuwaczki; samica 36,5-54mm. Wydłużony, nieco spłaszczony. Matowo czarny z czarnymi czułkami i nogami. Szczęki samca, przypominające poroże jelenia, mają małe ząbki na wewnętrznej krawędzi i parę dużych zębów u podstawy, a także rozwidlają się na końcach. Głowa dużego samca osiąga rozmiary przedtułowia i tułowia razem.

2.2 Habitat: tropikalne lasy deszczowe.

2.3 Obszar występowania: podgatunek palawanicus występuje jedynie na wyspie Palawan na Filipinach.

2.4 Pokarm: Imago wysysa soki drzewa, larwa żywi się przegniłym twardym drewnem.

2.5 Cykl życia: Cykl życia owada w środowisku naturalnym pozostaje niezbadany. Hodowla jednego pokolenia (26 stopni Celsjusza latem i 18 stopni zimą) pozwoliła autorowi zaobserwować, co następuje:


1. Postać larwy: Samiec: około 10-12 miesięcy (L1: 1 miesiąc, L2: 1 miesiąc, L3: 8-10 miesięcy);
Samica: 4-6 miesięcy (L1: 1 miesiąc, L2: 1miesiąc, L3: 2-4 miesiące).


2. Postać poczwarki: 1 miesiąc.


Trwałość jaja wynosi ok. 1 miesiąca.


3. Hodowla

3.1 Początek

Aby rozpocząć hodowlę potrzebujesz:

1) Parę dorosłych osobników (lub kilka larw);

2) Pojemniki dla hodowli;

3) Pokarm dla dorosłych osobników;

4) Podłoże dla hodowli;

5) Gnijące klocki drewna (długość: ok. 15cm; średnica: ok. 10cm).


1) Jeśli mieszkasz w kraju, w którym sprzedaje się chrząszcze, zdobądź parę dorosłych osobników (lub kilka larw). Przy wybieraniu konkretnych okazów mogą okazać się przydatne następujące wskazówki:

a) Osobniki zebrane w naturalnym środowisku: Upewnij się:

a) *Kiedy zostały zebrane? Unikaj starszych okazów.

b) Czy wyglądają zdrowo? Sprawdź czy nie mają żadnych zadrapań, uszkodzeń lub brakujących części.

b) Chrząszcze pochodzące z hodowli: Upewnij się:

a) Kiedy zostały wyhodowane?

b) Unikaj osobników starszych niż 8 miesięcy.

c) Czy wyglądają zdrowo?

d) Sprawdź czy nie mają żadnych zadrapań, uszkodzeń lub brakujących części.

* Powyższe kryteria odnoszą się do dorosłych osobników. W przypadku larw to, kiedy zostały zebrane nie ma znaczenia.

2) Złożenie jaj wymaga pewnej przestrzeni, np. pojemnika o pojemności przynajmniej 5-6 litrów (konieczne jest wieko, aby zapobiec ucieczce chrząszczy). Napełnij pojemnik substratem (Zobacz również 4. Podłoże do hodowli Lucanid).


- Napełnij pojemnik substratem do wysokości ok. 5cm i mocno je ugnieć. Następnie umieść na wierzchu jeden lub dwa rozkładające się klocki drewna, po czym nałóż kolejną warstwę substratu, tak, aby klocki zostały niemal całkowicie przykryte.
Samica wydrąży otwór w klocku i w nim złoży jaja.
- Następnie wpuść samca do pojemnika, wyjmując wcześniej samicę. W stresującym środowisku samiec mógłby zrobić jej krzywdę. Karm je regularnie (pokarm, zobacz 3).

- Utrzymuj temperaturę na poziomie 20-26 stopni Celsjusza i nawilżaj podłoże tak, aby i podłoże i kloce były lekko wilgotne

p_1
Rysunek 3.1 Przykład rozkładającego się drewna (wymiary: 15cm długości i 5cm średnicy).

3) Karm dorosłe osobniki obranym bananem.
Lepiej umieścić kawałki lub plasterki banana w małym pojemniczku niż bezpośrednio na podłożu.
Zapobiegnie to zbyt szybkiemu rozkładowi owocu a także pojawieniu się muszek owocówek i kleszczy.
Obrane jabłko lub brzoskwinia również może służyć za pokarm dla chrząszczy.

4) Zobacz 4. Podłoże do hodowli Lucanid. Jako podłoże może służyć ziemia ogrodnicza.
Jednak może ona być użyta wyłącznie do rozrodu, nie do późniejszej hodowli.

5) Znajdź kawałki gnijącego drewna.
- Nadaje się tylko twarde drewno, najlepiej bukowe lub dębowe.
- Potnij je na kawałki długości ok. 15cm.
- Później trzymaj je przez jeden dzień pod świeżą wodą.
- To nawilży drewno i pomoże pozbyć się znajdujących się w nim organizmów.


3.2. Hodowla larw

Po dwóch miesiącach wyjmij samicę z pojemnika* .
Potem ostrożnie przełam klocek, żeby sprawdzić czy larwy wykluły się już z jaj. Jeśli tak, przetransportuj je pojedynczo do plastikowych/szklanych butelek o pojemności ok. 800 cm3 wypełnionych substratem (zobacz 4. Podłoże do hodowli Lucanid).
Napełniając butelki ugnieć mocno substrat. Kiedy substrat w butelkach będzie niemal zjedzony, musisz przenieść larwy do nowych pojemników. W przypadku samców muszą one być większe od poprzednich (ok. 1500cm3 i co najmniej 15cm średnicy).
Powtórz czynność, jeśli zajdzie taka potrzeba.

* Jeśli chcesz uzyskać więcej jaj, umieść samicę w innym pojemniku przeznaczonym do rozrodu. Powtórz proces, jeśli chcesz.

p_1
Rysunek 3.2.1 Jaja mogą być przechowywane ok. miesiąca

p_1

Rysunek 3.2.2 Przykład butelki o pojemności 1500cm3 wypełnionej substratem.


Kiedy zmieniasz substrat, bezpieczniej jest na spodzie pojemnika umieścić świeży i następnie przykryć go substratem z poprzedniego pojemnika. Stosunek objętościowy świeżego do starego substratu powinien wynosić 2 do 1. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga flory bakteryjnej substratu, co przyczyni się do stworzenia lepszego środowiska i wspomoże wzrost larwy (H. Kojima) Na podstawie hodowli autora można określić, że stadium larwy trwa dla samca 10-12 miesięcy, a dla samicy 4-6 miesięcy.
3.3 Określenie płci larwy
Dla określenia płci larwy zobacz Rysunek 3.3
p_1

Rysunek 3.3 Żółtawe jajniki są widoczne poniżej 7-8 brzusznego segmentu od strony grzbietowej larwy samicy mniej więcej w połowie stadium L2. Samiec oczywiście nie posiada jajników. Poza tym w stadium L3 samiec osiąga swoją pełną wagę ok. 50-70 gramów, podczas gdy waga samicy pozostaje na poziomie do 15 gramów.
3.4 Hodowla poczwarek

Kiedy larwy przybiorą wyraźnie żółtawą barwę, przestań zmieniać substrat. Niedługą larwy przejdą proces przepoczwarzenia. Jeśli ścianki butelki są przeźroczyste, zobaczysz poczwarki, które budują swój kokon właśnie na ściankach. Najlepsza rada, jakiej mogę ci udzielić na tym etapie, to bycie cierpliwym. Poczekaj miesiąc od pojawienia się poczwarek i dopiero wtedy wyjmij je ostrożnie. Nowe imago potrzebują czterech miesięcy, aby stać się w pełni dojrzałe. Długość życia dorosłego osobnika to kilka lat od przepoczwarzenia.

3.5 Rozmnażanie

Powtórz proces z punktu 3.1Początek.

4. Podłoże dla hodowli chrząszcza Lucanid

Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie możesz zdobyć wystarczająco dużo naturalnego pożywienia dla gatunku, który zamierzasz hodować, omiń ten rozdział. Naturalne pożywienie to najlepszy wybór.

Jeśli nie, na tej stronie podaję przepis na substrat do hodowli larwy chrząszcza Lucanid, który został stworzony przez H. Kojimę, japońskiego eksperta w hodowli chrząszczy Lucanid/Dynastine.

Na początek potrzebne składniki:

1) gnijąca ściółka drzewna (najlepiej bukowa lub dębowa; nie używaj ściółki drzew iglastych);
2) mąka pszenna;
3) woda (unikaj wody z kranu, jeśli to możliwe);
4) aktywne suche drożdże (2 łyżeczki do herbaty na 5 litrów ściółki).

Proporcje dla 1),2),3) to kolejno 10 do 1 do 1 (jednostka miary: litr). Proporcje te różnią się wśród użytkowników tego podłoża.

p_1

Rysunek 4 Pojemnik, butelka wody, mąka pszenna i ściółka.


Procedura:

Krok 1: wysusz całkowicie ściółkę bezpośrednio na słońcu lub w jakikolwiek inny sposób.
Krok 2: zmieszaj ściółkę z mąką. Następnie wlej do mieszanki wodę i dobrze wymieszaj.
Krok 3: dodaj drożdże i ponownie wymieszaj.
Krok 4: przechowuj w temperaturze 25 lub więcej stopni Celsjusza. To przyspieszy proces fermentacji.
Krok 5: zamieszaj przynajmniej raz dziennie aż temperatura powróci do normalnej. To może potrwać około miesiąca.

Mąka pszenna jest składnikiem odżywczym, działa również jako środek przyspieszający fermentację, co jest korzystne dla larw. Kiedy zaczyna się fermentacja, temperatura substratu wzrasta.

Aby uzyskać ściółkę z drewna, niektórzy hobbyści używają kuchennego miksera. Uważaj, aby dokonać wyboru odpowiedniego gatunku drewna. To ważne. Jeśli nie jesteś pewien, poradź się kogoś, kto się na tym zna.


Podziękowania*

Moje specjalne podziękowania kieruję pod adresem następujących organizacji i osób:
'Koła Chrząszczy' http://www.naturalworlds.org/beetlering/beetle_sites.htm Camerona Campbella, administratora "Światów Natury" (http://www.naturalworlds.org/); 'Klubu Jelonków Kanagawa', lokalnego oddziału największego japońskiego klubu hobbystycznego 'Maniacy Jelonków' http://www.mars.dti.ne.jp/~k-sugano/bakamono_web/index2e.html) i jego członków, zwłaszcza Hiroshi Kojimy; Benjamina Harinka za dzielenie wspólnej pasji i możliwość zamieszczenia tego artykułu na jego wspaniałej stronie internetowej poświęconej chrząszczom; Mojego ojca, który rozbudził we mnie zainteresowanie chrząszczami oraz mamy, która była dość cierpliwa, by znieść moje niezwykłe hobby.

Kontakt:

Jestem osiągalny na www.geocities.com/kaytheguru/. Zapraszam do odwiedzenia tej strony.


* Podziękowania są oczywiście autora tego arytkułu

Moje Podziękowania


Bardzo Serdecznie dziękuję Yasuhiko Kasahara za pozwolenie umieszczenia polskiej wersji tego artykułu na mojej stronie
Oraz Pani Aleksandrze Garus za przetłumaczenie tego tekstu z języka angielskiego

z tego co zdążyłem się zoriętować jest to pierwszy atykuł o hodowli jelonków w polskim internecie... jeśli się mylę proszę o link Wszelkie prawa do kopiowania i przetwarzania tego tekstu wyłącznie za zgodą autora


"Szczegóły hodowli
Dorcus titanus
palawanicus"


"Hodowla
Cossus cossus"


" Opis cyklu rozwoju
motyli i chrząszczy"


"Ogólne zasady
hodowli Cetonidae"


"Jak wykonać
sztuczny kokolit?"


"Jak pomóc motylowi
w przetrwaniu zimy?"Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
Hodowla chrząszczy i motyli
Zbyszek Zalewski
Tel. kom.: +48 605 354 758
Nr gadu-gadu: 4786729
Skype: zbigniewzalewski1979
E-mail: cutivatingbeetles@gmail.com